• info@timockiavanturisti.com
  • Bor, Srbija
Šta posetiti u Boru i okolini ?

Šta posetiti u Boru i okolini ?

Upoznajte Bor, jedan od najvećih i najlepših gradova Istočne Srbije. Predstavljamo vam industrijski i rudarski centar Borskog okruga, koji poseduje niz karakterističnih obeležja, koja ga čine prepoznatljivim i jedinstvenim. Osim po tome što se u gradu nalazi jedan od najvećih rudnika bakra u Evropi, Bor je poznat i po interesantnim okolnim lokalitetima i suživotu različitih nacija. Za vas smo izdvojili sve najbitnije informacije o ovoj interesantnoj destinaciji. Na našem sajtu možete pronaći koje su najvažnije gradske atrakcije, mesta za odmor.

Bor je gradsko naselje i sedište grada Bora i Borskog okruga u istočnoj Srbiji. Prema popisu iz 2011. bilo je 34.160 stanovnika (prema popisu iz 1991. bilo je 40.668 stanovnika).

Opštine koje se nalaze u Borskom okrugu su:

  • Bor
  • Negotin
  • Kladovo
  • Majdanpek
  • Donji Milanovac

Bor je rudarski i industrijski grad sa razvijenom obojenom metalurgijom.

Grad je osnovan 1945. godine, a samo naselje negde oko 1800. godine[1]. Planski je naseljavan stručnom radnom snagom u vreme Jugoslavije te je stoga izuzetno šarolikog etničkog sastava.

U gradu Bor je jedan od najvećih rudnika bakra u Evropi.

Borski okrug je najbogatiji okrug u celoj Srbiji u svim mogućim granama(od finansijskih do prirodnih resursa).

Šta posetiti u Boru i okolini ?

Ako vas ponese put kroz grad Bor ova mesta obavezno posetite !

  • Damper koji deli dve kolovozne trake. Idealno mesto za slikanje svih putnika namernika.
  • Vidikovac koji se nalazi na putu ka selu Krivelj
  • Planina Stol

Još jedna lepotica istoka je i planina Stol smeštena u Timočkoj krajini nedaleko od Bora. Vrh planine liči na dugo usko ostrvsko uzvišenje sa oštrim vrhom i strmim liticama koji predstavljaju idealnu kombinaciju za alpinističko i sportsko penjanje. Najviši vrh ove planine je Goli Krš 1.156 metara nadmorske visine.

Stol je prava eko zona sa svojim atraktivnim planinarskim pejzažima koji su upotpunjeni prostranim livadama i lekovitim travama. Jedno od velikih bogatstava ne samo ovog područja, već i čitave Srbije su jaka vrela u podnožju Stola. Kontrast velikom i strmom masivu su cvetne livade i pašnjaci sa kojih se pružaju nezaboravni pogledi.

Planina Stol od Bora udaljena je samo 20 kilometara a prilaz ovoj planini automobilom dostupno je samo iz pravca KriveljаBučjа ili Donje Bele Reke Luke.

  • Borsko jezero

Borsko jezero je veštačko jezero nastalo 1959. godine podizanjem brane i akomulacijom voda rečice Valja Žoni, Marecove reke i dela sliva Zlotske reke. Jezero se nalazi u podnožju planine Crni vrh blizu Bora. Jezerska voda je pre svega namenjena je pogonima Rudarsko-topioničarskog basena, ali isto tako i razvoju turizma. Zahvata površinu od 30 hektara, a dubina jezera dostiže 52 metra. U vreme maksimalnog vodostaja u jezero staje 12 miliona kubnih metara vode. Obala jezera je sitno razuđena i stenovita.

  • Lazarev kanjon

Kanjon Lazareve reke ili Lazarev kanjon nalazi se u selu Zlot, na nekih desetak kilometara od Bora. To je najdublji i najduži kanjon istočne Srbije. Zbog strmosti svojih stenovitih litica, ni dan danas nije u potpunosti ispitan. Kanjon je poznat po mnogobrojnim pećinama i jamama.

Dužine je do 9 kilometara i visine između 300 i 500 metara. Usečen je u krečnjački masiv planine Južni Kučaj, i kroz njega protiče istoimena reka. Sa svih strana je zaklonjen stenovitim grebenima: sa juga i jugoistoka uzdiže se Malinik (1.087 m), sa severa Strnjak (720 m) i Kornjet (696 m), a sa zapada Pogara (883 m) i Mikulja (1.022 m). Litice kanjona su vertikalne i ravne, a na najužem delu širina kanjona iznosi manje od 7 metara. Sadrži preko 70 pećina. Samo neke od njih su otkrivene i dostupne, poznate pod nazivom Zlotske pećine (Lazareva pećinaVernjikica, Hajdučica, Mandina pećina, Dubašnička jama i dr.).

Pročitajte i našu priču sa Lazarevog kanjona !

  • Lazareva/Zlotska pećina

Lаzаrevа pećinа je izvorskа pećinа. Današnji ulaz u pećinu je nа 291 m nаdmorske visine načinila svojim tokom ponornica koja je  nakon toka kroz duboke krečnjačke sastave ovde izbijala na površinu. Danas  u neposrednoj blizini ulaza, u koritu Lazareve reke voda izbija na površini u formi  jаkog krаškog vrelа.

  • Veliki Krš

Veliki krš (1148 mnv) je veličanstveni planinski greben koji se nalazi na oko 10 km od grada Bor. Kao jedan od ogranaka južnih Karpata, pripada grupi planina Karpatskog predela u istočnoj Srbiji. Prema vremenu postanka spada u grupu najstarijih planina u Srbiji.

Veliki krš je formiran u obliku uskog i nazubljenog krečnjačkog venca, koji se prostire u pravcu severozapad – jugoistok. Blage strane okrenute su jugozapadu, dok se sa druge strane nalaze veoma strme, gotovo vertikalne litice. Dužina cele planine iznosi oko 13 km.

  • Tilva Njagra-vulkan

Tilva Njagra ili Tika Njagra („crno brdo“ na vlaškom) je paleovulkanska kupa severozapadno od Bora. Osim nje postoje i druge paleovulkanske kupe kao sto su Tilva Mika, Kumastakan i Kršja Satuluj, u atarima sela Zlot i Brestovac.

Tilva Njagra predstavlja morfološki najizrazitiju paleovulkansku kupu u Crnorečkoj eruptivnoj oblasti. Nalazi se na prostoru između Brestovačke banjeBorskog jezera i Zlota. Ona dostiže visinu od 770 m a njen vrh poravnat je usled dejstva erozije. Tilva Njagra sa bočnom (parazitskom) kupom Tilva Mikom (visokom 626 m) čini jedinstvenu celinu. Glavna i parazitska kupa dižu se 200 m, odnosno 120 m iznad okolnog zemljišta. Tilva Njagra predstavlja ostatak prave vulkanske kupe (očuvana je forma pravog vulkana), ima simetrične strane sa tragovima kratera na vrhu, a potiče iz doba gornje krede. Površinski rečni tokovi u podnožju teku kružno oko glavne kupe ali nigde nisu raščlanili padine kupe. Na ovakav raspored rečne mreže uticao je inicijalni vulkanski reljef, što pokazuje da kupa nije erozivnog porekla. Jovan Cvijić je navodio da je kupa Tilva Njagre izgrađena pri vrhu od tufoznog i kaoliniziranog andezita, a da Tilva Mika ima nesumnjivo oblik kratera.[1]

  • Skijalište Crni Vrh

Od Bora je Crni vrh udaljen 30 kilometara, a isto toliko sa druge strane i od Žagubice. Najviši vrh nalazi se na 1043 m nadmorske visine. Planinski masiv Crni vrh veoma je bogat kvalitetnim šumama, posebno bukovim. Blizina asfaltnog puta Bor-Žagubica, prijatna planinska klima sa dubokim snežnim pokrivačem koji traje gotovo do maja, bujno zelenilo i čist planinski vazduh učinili su da ova planina postane primamljiva za mnoge goste.

  • Malinik

Najistaknutije karakteristike Malinika je spektakularni Lazarev kanjon i Lazareva pećina u blizini sela Zlot.

Malinik (vl. Mǎljinik/Mǎljinik) je planina u istočnoj Srbiji. Pripada Кarpatskim planinama, a njegovi najviši vrhovi su Veliki Malinik (1.158 m) i Mali Malinik (1.019 m).

  • Brestovačka Banja

Brestovačka Banja nalazi se u istočnoj Srbiji, na 6 km severozapadno od Brestovca, i 10 km jugozapadno od Bora. Smeštena je u dolini Borske reke, a severno od nje izdiže se planina Crni vrh. Brestovačka Banja leži na nadmorskoj visini od 385 metara, na ušću Crnovrške reke i potoka Pujice u Banjsku reku. Na području Brestovačke Banje preovladava umereno – kontinentalna klima. Do nje se može stići železnicom, autobusom ili automobilom. U blizini prolaži železnička pruga na relaciji Beograd – Požarevac – Kučevo – Majdampek. Zatim, tu su putevi Beograd – Negotin, kao i Zaječar – Paraćin.