• info@timockiavanturisti.com
  • Bor, Srbija
TOP 7 razloga da doživite Bor na pravi način

TOP 7 razloga da doživite Bor na pravi način

Opšti podaci o Boru

Bor je gradsko naselje i sedište grada Bora i Borskog okruga u istočnoj Srbiji. Prema popisu iz 2011. bilo je 34.160 stanovnika (prema popisu iz 1991. bilo je 40.668 stanovnika).

Borski okrug

Bor je rudarski i industrijski grad sa najvećim budžetom u Srbiji.

Grad je osnovan 1945. godine, a samo naselje negde oko 1800. godine. Planski je naseljavan stručnom radnom snagom u vreme Jugoslavije te je stoga izuzetno šarolikog etničkog sastava.

Graniči se sa opštinama: Negotin, Majdanpek, Zaječar, Žagubica, Boljevac i Despotovac. Opštinu Bor, pored centralnog istoimenog naselja, čini još 13 naseljenih mesta seoskog tipa, a to su:

  • Brestovac,
  • Bučje,
  • Gornjane,
  • Donja Bela Reka,
  • Zlot,
  • Krivelj,
  • Luka,
  • Metovnica,
  • Oštrelj,
  • Slatina,
  • Tanda,
  • Topla i
  • Šarbanovac.

Na teritoriji čitave Opštine, prema podacima popisa stanovništva iz 2011. godine, živi 48.615, dok u gradu Boru ima 30.160 stanovnika. Kada je o etničkoj strukturi reč, većinsko stanovništvo je srpsko sa udelom od 72,9%, slede Vlasi sa 13,8% i Romi sa 3,6%.

U manjem procentu ovde ima i Makedonaca, Rumuna, Albanaca, Hrvata i drugih, a šarolik etnički sastav posledica je planskog naseljavanja Grada stručnom radnom snagom za vreme Jugoslavije.

Bor, Brestovac, Donja Bela Reka i Oštrelj su naselja sa većinskom srpskim stanovništvom, dok su Bučje, Gornjane, Krivelj, Luka, Metovnica, Tanda i Šarbanovac, naselja sa većinskim vlaškim stanovništvom. Mesto Slatina ima relativnu vlašku većinu, a Zlot relativnu srpsku.


1. Bor

  • Damper koji deli dve kolovozne trake
Foto: Wikipedia

  • Zoološki vrt
  • Površinski kop

2. Veliki krš (Srpski Alpi) i susedni Stol

Veliki krš je karpatsko-balkanska planina koja se izdiže severozapadno od grada Bora, a zapadno od planine Stola. „Кrš” je u ovom kraju uobičajen naziv koji odražava sastav stena i karakter terena, a ova planina je njihov najizrazitiji predstavnik.


3. Borsko jezero


4. Selo Zlot

Najveće selo u Srbiji se nalazi baš u okolini Bora a to je selo Zlot, zašto smo baš izabrali selo kao nezaobilaznu tačku u poseti Boru ?

  • Lazareva pećina

Lаzаrevа pećinа je izvorskа pećinа. Današnji ulaz u pećinu je nа 291 m nаdmorske visine načinila svojim tokom ponornica koja je  nakon toka kroz duboke krečnjačke sastave ovde izbijala na površinu. Danas  u neposrednoj blizini ulaza, u koritu Lazareve reke voda izbija na površini u formi  jаkog krаškog vrelа.

Ukupnа  dužinа ispitanih pećinskih kаnаlа veća od 10 000 metara , sa opravdanim pretpostavkama speleologa da je zapravo podzenmi prostor mnogostruko veći.

Zа turističke posete uređene su staze dužine od 900 metara. Pećinski prostor čine monumentalne, prelepe dvorаne zvučnih imenа: PrestonаDvorаnа blokovаKoncertnаDvorаnа slepih miševа i td. Za sada vidljivo bogatstvo  pećinskog nаkita prezentuju između ostalog: StogoviFontаnаPlаstBizonCаrskа ložаDirigentOrkestаr...

  • Lazarev kanjon

Nastao usecanjem Lazareve reke u krečnjačku ravan Dubašnice, grandiozni Lazarev kanjon predstavlja deo Kučaja koji se nalazi u istočnoj Srbiji kod sela Zlot, nedaleko od Bora. Na njega se bočno nadovezuju plići i manji kanjoni. Lazarev kanjon je jedan od najneprohodnijih kanjona u Srbiji, dugačak 4,5 km sa dubinoma od 300 – 500 metara, a najmanja širina kanjona je 4 m. Odlikuje se vertikalnim krečnjačkim stenama, jedinstven po raznovrsnosti površinskih i podzemnih oblika kraškog reljefa, kao što su kraške doline, vrtače, škrape, kamenice, pećinne i jame.

Na području Lazarevog kanjona otkriveno je više od 70 speleoloških objekata, prvenstveno pećina i jama. Najznačajnije pećine su Lazareva i Vernjikica. Flora ovog područja 1,5 puta je raznovrsnija od flora Nacionalnih parkova Kopaonika, Šare i Đerdapa, a pet puta raznovrsnija od flore čitave Srbije. Lazarev kanjon je proglašen za Spomenik prirode i kao takav je pod zaštitom države.

5. Rgotski kamen

Rgotski kamen se nalazi kod sela Rgotina na oko 12 km od Bora i na oko 17 km od Zaječara. Iz Zaječara do Rgotskog brda dolazi se preko sela Rgotina (od centra sela oko 3,5 km) dolazi se glavnim putem koji vodi za Bor, Majdanpek… Iz Bora se dolazi putem koji vodi za Zaječar, preko Slatine i nakon vožnje po  serpertinama izlazi se na vrh na kome se  sa leve strane nalazi usamljena kućica kod koje mogu da se parkiraju vozila i od koje se kreće u obilazak Rgotskog brda.


6. Brestovačka banja

Brestovačka banja je banja u istočnoj Srbiji. Nalazi se blizu sela Brestovac kod Bora. Banja se nalazi na nadmorskoj visini od 385 metara. Кlima u je umereno-kontinentalna. Nekadašnja vulkanska aktivnost i složen geološki sasatav terena uslovili su pojavu termomineralnih izvora.

Temperatura vode je 32-40°C. U vodi ima kalijuma, kalcijuma, natrijuma, magnezijuma, hlora, joda, sulfata, karbonata i dr. Prirodne oligomineralne lekovite vode Brestovačke banje uspešno se koriste na više načina: pijenjem, ispiranjem, orošavanjem, aerosolom, kupanjem, a u fizikalnoj terapiji služe i kao pomoćna lekovita sredstva medikamentima.

U banji se nalazi konak Кneza Miloša, iz 1837. godine, turski hamam i restaurirano staro kupatilo.


7. Samar Prerast i Dubašnica

Prerasti su poslednji ostaci nekadašnjih pećina, a manifestuju se kao veličanstvene kamene kapije. Prerasti predstavljaju geomorfološke fenomene. Stajati ispod ovih kamenih kapija izvanredan je osećaj. Počinjete da shvatate koliko ste mali, ali i prolazni u poređenju sa tim stenovitim džinovima.

U Istočnoj Srbiji ovih prerasti ima zaista dosta i to je zaista nešto neverovatno, i treba ih sve videti! U okolini Bora nalazi se Samar prerast, na planini Dubašnici, i predstavlja ostatak nekadašnje pećine duge 1800 metara.