• info@timockiavanturisti.com
  • Bor, Srbija
Posetio sam jednu od najstarijih kafana u Srbiji – Paraćin

Posetio sam jednu od najstarijih kafana u Srbiji – Paraćin

Jedna od najstarijih kafana u Srbiji se nalazi u Rasevici kod Paraćina. Iako na prvi pogled izgleda da je zatvorena zbog ugašenih svetala, ubrzo smo ušli i upoznali vlasnika Dragoslava Spasića koji uredno dočekuje svakog putnika namernika. Ostalo je priča za sebe, a snimio sam i reportažu o ovom objektu, OBAVEZNO POGLEDAJTE !

RAŠEVICA je selo u zapadnom delu paraćinske opštine, udaljeno 10 kilometara od centra Paraćina, sa kojim ga spaja asfaltni put regionalnog značaja. U selu skoro 100% žive Srbi i svi su pravoslavne veroispovesti.

Prema legendi RAŠEVICA je dobila ime po svojim prvim stanovnicima RAŠI i EVICI, koji pod brdom Glavica napraviše prvu bajtu (kolibu). Tu izrodiše potomstvo, ali i drugi Srbi se povedoše za njima i počeše da se nastanjuju u zaklonitom mestu izmeñu brda Glavice i Raševičkog potoka, pa selo poče da se uvećava. Po tim prvim stanovnicima, RAŠI i EVICI, selu ostade ime – RAŠEVICA. S obzirom da je najveći broj stanovnika Raševice poreklom sa Kosova, postoji sasvim realna mogućnost da su doseljenici sa Kosova došli iz sela Raševca (danas na administrativnoj liniji sa Kosovom) i svom novom naselju pod Juhorom dali staro ime, doduše u malo izmenjenom obliku – RAŠEVICA.

Početkom dvadesetog veka drumske meane imali su: Stojan Canić, Miloš Spasić, Milutin Spasić, a od šezdesetih godina ugostiteljstvom se bavi Dragoslav Spasić. U meñuvremenu, od Drugog svetskog rata do sada, otvarano je više kafana i kafića, u delu Doma kulture, kao i u privatnim lokalima, ali su sve one uglavnom bile kratkog veka. Njihovi vlasnici bili su ugostitelji sa strane. Danas je najstarija i najpoznatija kafana „SPASIĆ“, otvorena još 1900. godine.

Dragoslav Spasić je dedu izgubio u ratu, oca je uhvatila mobilizacija i nacionalizacija te je stvar u svoje ruke uzeo današnji vlasnik odnosno treća generacija Spasića. Dragoslav je imao dosta problema u poslovanju kafane, nije imao dovoljan broj godina radnog staža, promenili su se zakoni i sve je postalo rigoroznije. Kafana je imala sobu za prenoćište i prodavnicu jer se nalazila na vrlo prometnom putu u to vreme – carigradskim drumom.

Dok smo snimali emisiju, u međuvremenu je nam došao i zanimljiv gost, čika Stole iz Šavca koji je dao izjavu i pomogao mi u realizaciji ove emisije. Da nedužim previše, pogledajte emisiju !

EMISIJA: https://www.youtube.com/watch?v=N1FeMlCBbQg&list=LL&index=1&t=428s